Dūmų šalinimui vienaaukščiuose pastatuose kaip alternatyva mechaninėms dūmų šalinimo sistemoms, numatyta galimybė dūmus šalinti natūraliu būdu - per stoglangius. Normaliomis pastatų eksploatavimo sąlygomis dūmų šalinimo liukai atlieka stogo švieslangių funkciją, o gaisro metu - dūmų šalinimo sistemos funkciją, t.y. kontroliuoja ir riboja dūmų plitimą gaisro ir šalia esančiose zonose, taip sukuriant palankios sąlygos žmonėms evakuoti ir gaisrui gesinti.
Dūmų šalinimo sistemų projektavimas
Dūmų šalinimo sistemų projektavimas yra reglamentuojamas STR 2.09.02:2005 „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“ ir PAGD direktoriaus įsakymu patvirtintomis "Dūmų ir šilumos valdymo sistemų projektavimo ir įrengimo taisyklėmis". Natūralios dūmų ir šilumos ištraukiamosios ventiliacijos sistemos sudarytos iš šių pagrindinių elementų:
- dūmų šalinimo liukai;
- vietiniai valdymo postai;
- valdymo centralė.
Dūmų šalinimo stoglangiai turi būti išdėstyti ne didesniu kaip 15 m atstumu vienas nuo kito, ne arčiau kaip per 2 m nuo Froof (t1) degumo klasės stogo. Broof(t1) degumo klasės stogams atstumas nuo išmetamosios angos krašto nereglamentuojamas.
Projektuojant dūmų šalinimą reikia atkreipti dėmesį į šiuos išorinius veiksnius, darančius įtaką dūmų šalinimo galingumui: vėjui, sniego dangai ir temperatūros pokyčiams. Projektuojant spaudiminę dūmų šalinimo sistemą reikia užtikrinti, kad dūmų šalinimo angos atsidarytų automatiškai, o konstrukcija būtų atspari vėjui bei sniego apkrovai.
Dūmų šalinimo liukai turi būti suderinti su kitais priešgaisrinės sistemos elementais, tokiais kaip dūmų ir temperatūros jutikliai, purkštukai, automatinė durų ir vartų kontrolė.
Dūmų šalinimo liukų charakteristikos
Stoglangiai, naudojami kaip dūmų šalinimo liukai, turi būti išbandyti ir sertifikuoti pagal standarto LST EN 12101-2 „Dūmų ir šilumos valdymo sistemos. 2 dalis. Dūmų ir šilumos natūralios ištraukiamosios ventiliacijos įtaisų techniniai reikalavimai“ reikalavimus.
Pagrindiniai dūmų šalinimo liukų rodikliai, nustatomi pagal aukščiau minėtą standartą, yra šie:
- Sniego apkrova SL;
- Aerodinaminis laisvasis plotas Aa - rodiklis, apskaičiuojamas pagal pagal metodikas pateiktas EN12101;
- Atsparumo karščiui klasė;
- Patikimumo klasė Re (kokiam atidarymo skaičiui produktas yra apskaičiuotas);
- Vėjo apkrova WL;
- Didžiausia eksploatacijos temperatūra T.
Dūmų šalinimo liukų pavaros
Dūmų šalinimo liukų atidarymui gali būti naudojamos:
- elektrinės pavaros;
- pneumatinės pavaros.
Elektrinė dūmų šalinimo sistema sudaryta iš kelių, tarpusavyje susijusių elementų, kurie gaisro atveju automatiškai arba rankiniu būdu atidaro dūmų šalinimo liukus.
Pagrindinis elektrinės dūmų šalinimo sistemos elementas yra automatinio valdymo mazgas maitinamas 230 V / AC įtampa (aprūpintas 24 V / DC maitinimo šaltiniu), į kurį gaisro atveju siunčiamas pavojaus signalas. Gavęs signalą valdymo mazgas aktyvina elektrinę 24 V / DC pavarą, kuri atidaro dūmų šalinimo liuką.
Kiekviename valdymo mazge papildomai yra akumuliatorius, todėl sistema veikia ir dingus elektrai. Elektros kabeliai yra pagaminti iš atitinkamos atsparumo degumui klasės medžiagų. Elektrinė dūmų šalinimo sistema aktyvinama automatiškai arba rankiniu būdu.
Pneumatinės dūmų šalinimo sistemos veikimo principas paremtas anglies dioksido, esančio aukšto slėgio inde (balionėlyje), kinetinės energijos panaudojimu. Gaisro atveju sistema suveikia automatiškai arba įjungiama rankiniu būdu.
Suveikus pavojaus (aliarmo) signalui išsiveržia balionėlyje esančios dujos, kurios vamzdeliais pasiekia pavarą ir ją suaktyvina. Kupolas atsidaro ir dūmai bei karštas oras yra pašalinami iš patalpos. Pneumatinėje sistemoje naudojami variniai vamzdeliai.