Stoglangiai plokštiems stogams užtikrina ne tik šviesos patekimą į pastatą, bet ir natūralų pastato vėdinimą, dūmų šalinimą bei patekimo ant stogo galimybę. Stoglangio konstrukcinis tipas bei funkcionalumas priklauso nuo jo atidarymo ir valdymo mechanizmo.
Stoglangių konstrukciniai tipai
Projektuojant stoglangius sutapdinto stogo konstrukcijoje, visų pirma yra parenkami pastato natūralaus apšviestumo parametrai, stoglangių dydžiai ir išdėstymas. Antruoju etapu yra parenkami stoglangių konstrukciniai tipai:
- neatidaromi stoglangiai;
- stoglangiai su vėdinimo funkcija;
- dūmų šalinimo stoglangiai;
- išlipimo liukai.
Stoglangiai, įrengiami sutapdinto stogo konstrukcijoje, yra įtraukti į reglamentuojamų statybos produktų sąrašą ir turi atitikti standarto LST EN 1873 "Surenkamoji pagalbinė stogų įranga. Kupoliniai plastikiniai stoglangiai. Gaminio techniniai reikalavimai ir bandymo metodai".
Dūmų šalinimo stoglangiai
Dūmų šalinimo liukų projektavimas yra reglamentuojamas STR 2.09.02:2005 „Šildymas, vėdinimas ir oro kondicionavimas“. Reglamente kaip alternatyva mechaninėms dūmų šalinimo sistemoms vienaaukščiuose pastatuose, numatyta galimybė dūmus šalinti natūraliu būdu - per stoglangius.
Dūmų šalinimo stoglangiai turi būti išdėstyti ne didesniu kaip 15 m atstumu vienas nuo kito, ne arčiau kaip per 2 m nuo Froof (t1) degumo klasės stogo. Broof(t1) degumo klasės stogams atstumas nuo išmetamosios angos krašto nereglamentuojamas.
Šiuo atveju stoglangiai turi būti išbandyti ir sertifikuoti pagal standarto LST EN 12101-2 „Dūmų ir šilumos valdymo sistemos. 2 dalis. Dūmų ir šilumos natūralios ištraukiamosios ventiliacijos įtaisų techniniai reikalavimai“ reikalavimus.
Normaliomis pastatų eksploatavimo sąlygomis liukai atlieka stogo švieslangių funkciją, o gaisro metu - dūmų šalinimo sistemos funkciją. Dūmų šalinimo liukai turi būti parenkami įvertinus aplinkos, kurioje bus naudojami, sąlygas ir ne žemesnio kaip B300 atsparumo ugniai.
Dūmų šalinimo liukai privalo turėti automatinį ir rankinį paleidimo mechanizmus. Atidarymo pavaros gali būti elektrinės arba pneumatines. Kaip taisyklė jos užtikrina stoglangių atidarymą didesniu nei 140 ° kampu.
Neatidaromi stoglangiai ir stoglangiai su vėdinimo funkcija
Jeigu bendras stoglangių plotas didesnis už dūmų šalinimo plotą, likę stoglangiai įrengiami neatidaromi arba su vėdinimo funkcija.
Neatidaromi stoglangiai – švieslangiai yra efektyviausias sprendimas norint aprūpinti patalpas natūraliu apšvietimu. Švieslangiai ne tik aprūpina patalpas natūralia dienos šviesa, bet taip pat vizualiai jas išplečia, suteikia erdvumo bei galimybę turėti geresnį apšvietimą tiksliai numatytoje vietoje (pvz.: darbo vieta). Naudojant švieslangius atsiranda galimybė mažesnes bei tamsesnes patalpas paversti didesnėmis bei šviesesnėmis.
Esant dideliems švieslangių plotams, vasaros laikotarpiu dėl saulės spinduliuotės poveikio patalpos gali perkaisti ir atsirasti energijos poreikis pastatui vėsinti. Dalis stoglangių naudojami su vėdinimo funkcija. Tinkamas patalpų drėgmės balansas reguliuojamas orui pritekant per langus, o pasišalinant per stoglangį.
Stoglangis su vėdinimo funkcija atlieka „kamino efektą“ – jis leidžia šiltam orui kauptis patalpos viršuje, kai šaltesnis, šviežias oras patenka į patalpos vidų pro langus. Tokia natūrali oro cirkuliacija patalpoje leidžia sumažinti elektros energijos kaštus, sunaudojamus oro kondicionieriaus veikimui.
Stoglangiai su vėdinimo funkcija dar vadinami ištraukiamaisiais stoglangiais. Gali būti valdomi rankiniu būdu arba elektra. Taip pat yra galimybė instaliuoti automatinę sistemą kartu su patalpos termostatu bei lietaus davikliu.
Stogo išlipimo liukai
Stogo išlipimo liukai įrengiami tais atvejais, kai yra numatytas patekimas ant pastato stogo, t.y. eksploatuojamas stogas, stogo terasa, techninis stogo zonos aptarnavimas ir kt. Išlipimo liukai įrengiami ant sutapdinto stogo.
Liukuose yra naudojamos elektrinės ar pneumatinės-dujinės pavaros, montuojamos stoglangio šonuose, kad užtikrinti patogų patekimą ant stogo per liuko angą.